MENÜ

HP-fanfic
"...A saját álomvilágodban, te irányítod a dolgokat!..."

Remus Lupin

 

Remus Lupin

Remus John Lupin
ProfRemusLupin.jpg
Adatok
Teljes neve Remus John Lupin
Neme férfi
Született 1960. március 10.
Meghalt Roxfort, 1998. május 2.
Hajszíne eredetileg világosbarna, korán elkezd őszülni
Családja Felesége:
Nymphadora Tonks
Gyermeke:
Teddy Remus Lupin
Iskolája Roxfort
Iskolai háza Griffendél
Frakciója Főnix Rendje
Foglalkozása SVK-tanár
kém
Megformálója David Thewlis felnőttként
James Utechin gyerekként
Első megjelenése Harry Potter és az azkabani fogoly
Utolsó megjelenése Harry Potter és a Halál ereklyéi

Remus John Lupin (született 1960. március 10-én, elhunyt 1998. május 2-án), becenevénHoldsáp, kitalált szereplő a nagy sikerű Harry Potter sorozatban, amit az angol Joanne Kathleen Rowling írt. A Harry Potter és az azkabani fogolyban szerepel először mint újSötét Varázslatok Kivédése tanár. A filmváltozatban David Thewlis játssza el felnőttként ésJames Utechin pedig tinédzserként.

Élete

Kiskorában megharapta Fenrir Greyback vérfarkas. Saját bevallása szerint sokáig ezt nem tudta, és sajnálta támadóját, de mikor kiderült annak kiléte, rájött, hogy Greyback nem érdemli meg – és hogy azért történt, mert apja korábban megsértette a lobbanékony, gyerekekre „specializálódó” vérfarkast. Ettől kezdve a fiú maga is minden teliholdkorfarkassá változott.

Betegsége miatt lehetetlennek látszott, hogy roxfortos diák lehessen. De Dumbledoremegsajnálta a fiút, és felvette az iskolába, ahol a Griffendél házba került. Persze szükség volt óvintézkedésekre. Az iskola parkjába egy fúriafűzet ültettek, amely egy titkos alagutat védelmezett. Az alagút egy a Roxmorts falu szélén álló házba vezet. A védelemre azért volt szükség, mert Remust idehozták minden holdtöltekor. Mivel a rejtekhelyen – a fiú közelében – nem voltak emberek, akiket megharaphatott volna, önmagát marcangolta, ezért arcán és testén hegek húzódnak.

Remus évfolyamtársa volt a Roxfortban James Potternek, Sirius Blacknek és Peter Pettigrewnak, akikkel elválaszthatatlan barátok lettek, önmagukat csak a „Tekergők”nek (Marauders) nevezték. Remus eltitkolta előlük szörnyű betegségét, attól félve, hogy barátai megundorodnak tőle, de mikor azok rájöttek Remus titkára, nem pártoltak el tőle, sőt a kedvéért animágusok lettek – bár ez kemény, öt évig tartó munkába került. James szarvassá (Ágas/Prongs)), Sirius kutyává (Tapmancs/Pudfoot), Peter patkánnyá (Féregfark/Wormtail) tudott változni. Remus a Holdsáp (Moony) becenevet kapta.

Ettől kezdve a teliholdas éjszakák kalandokká váltak. A négy barát állat alakban járta be a Roxfort birtokát és a falut, többet tudtak az iskoláról és környékéről, mint bárki más. Így készítették el a Tekergők térképét, amit Remus rajzolt. Kvartettjükből ő volt a legszelídebb és legszorgalmasabb, gyakran próbálta visszafogni barátait a szabályszegésektől – ennek érdekében nevezte ki Dumbledore ötödéves korában prefektusnak a fiút.

Miután elvégezte az iskolát, Remus barátaival együtt beállt a Főnix rendjébe. Ezt a rendet Dumbledore alapította, és azért alakult, hogy harcoljanak Voldemort ellen. Remus és barátai is részt vettek a háborúban. Dumbledore tudta, hogy áruló van közöttük, aki két éve folyamatosan küldte jelentéseit Voldemortnak, de nem tudták, ki lehet az, mindenki másra gyanakodott. Remus és Sirius egymásra gyanakodtak, ezért Sirius nem árulta el neki, hogy nem ő, hanem Peter lett Potterék búvóhelyének titokgazdája. Az igazi áruló kiadta Voldemortnak a titkot, melynek folyománya James és felesége, Lily Potter halála lett. A tragédiát csak másfél éves fiuk, Harry élte túl. Az árulással és a mugligyilkossággal mindenki Sirius Blacket gyanúsította, mert Potteréken kívül senki sem tudta, hogy cseréltek, és Peter lett a titokgazda. Sirius a menekülő Peter után eredt, hogy megölje, amiért elárulta barátait, ám az kicselezte, felrobbantotta az utcát, ahol voltak, és patkány alakban a csatornába menekült. Peter Pettigrew nyomtalanul eltűnt, azt hitték, Sirius megölte, hiszen a helyszínen csak ő maradt, így, mint „nyilvánvaló tettes”, az Azkabanba, a varázslók börtönébe zárták.

Remus Lupin tehát egyedül maradt, abban a hitben, hogy két barátja meghalt, Sirius pedig elárulta őket. Évekig nyomorúságos körülmények közt kellett élnie, mert vérfarkasként senki nem adott neki munkát, és körbevándorolta a kontinenst. Tizenkét évvel Jamesék halála után ismét Dumbledore segített rajta, tanári állást kapott a Roxfortban. Havonta egyszer diákkori ellenlábasuk, Perselus Piton megfőzte neki az újonnan kifejlesztett farkasölőfű főzetet, amivel teliholdkor átváltozásai alatt megőrzi emberi elméjét, ezzel megkönnyítve a szörnyű éjszakát. Ugyanebben az évben az a hír járta, hogy Sirius Black megszökött az Azkabanból, és a Roxfortba tart, hogy végezzen Harry Potterrel.

Lupint hamar megszerették a roxforti diákok, és összebarátkozott Harryvel, akinek sokat mesélt édesapjáról. Ám időközben Sirius elért Roxfortba. Harry elhatározta, hogy megöli, Lupin azonban megakadályozta ezt, mert meglátta a Tekergők Térképén Petert, és rájött az igazságra: hogy Sirius ártatlan. Így Blackkel elmagyarázták Harrynek és barátainak az igazságot: nem Sirius volt a gyilkos, hanem Peter Pettigrew, aki egész idáig patkányként éldegélt a Weasley családnál. Amikor azonban vitték volna fel a Roxfort épületébe az elfogott Petert, hogy a világgal is megosszák az igazságot, Remus a telihold miatt vérfarkassá változott, ugyanis nem volt módja aznap este meginni a bájitalt, ezért eszét vesztve a gyerekekre támadt.

Végül Sirius sikeresen megszökött Harryék segítségével, Peter azonban elmenekült. Perselus Piton másnap elmondta mardekáros diákjainak az igazat Remus kórságáról, ami hír persze rögtön szétment az iskolában, ezért ő önként felmondott, hogy megkímélje Dumbledore-t a szülők tiltakozó-leveleitől. Egy évvel később, Voldemort visszatértekor újra megalakult a Főnix rendje, és Remus ismét a rend tagja lett. Sirius egy halálfalókkal vívott csatában meghalt a Mágiaügyi Minisztériumban, és Remus elvesztette utolsó barátját is.

Dumbledore kérésére kémkedni kezdett Voldemort vérfarkasai közt. A rend egy fiatal tagja, Nymphadora Tonks szerelmes lett belé. Lupin is viszonozta érzelmeit, viszont szegénységére és vérfarkasságára, valamint a köztük lévő korkülönbségre hivatkozva nem akarta elvenni a lányt. Egy újabb tragédia azonban összehozta őket…

Őt valószínűleg Antonyin Dolohov öli meg.

 

Nymphadora Tonks

http://tinifilmek.lapunk.hu/tarhely/tinifilmek/kepek/tonks.jpg
Nymphadora Lupin
Adatok
Neme
Született 1960
Meghalt 1998. május 2.
Szeme színe fekete
Hajszíne változó (a könyvekben általában lila v. rágógumirózsaszín, a 6. kötetben azonban szinte végig egérszürke)
Származása félvér, anyja aranyvérű boszorkány, apja mugli származású varázsló
Iskolai háza Hugrabug
Frakciója Főnix Rendje
Foglalkozása auror
Patrónusa farkas
Megformálója Natalia Tena

Nymphadora Tonks J. K. Rowling Harry Potter regényfolyamának egyik szereplője. A filmváltozatban Natalia Tena angol színésznő alakítja. Igen változó kedélyállapotú szereplő, kötetenként más-más rendeltetéssel.

Szerepe a regényekben

Harry Potter és a Főnix Rendje

Harry ebben a regényben ismeri meg. Tonks egy huszonéves nő, auror, és tagja a Főnix Rendjének. Mint kiderül, Sirius Black unokatestvére, de anyját, Andromedát a Black család kitagadta, mivel feleségül ment egy mugli születésű varázslóhoz, Ted Tonkshoz. Tonks egy metamorfmágus, vagyis képes a külsejét bizonyos mértékig változtatni. Azonban ezzel a képességével nem él vissza, csupán a hajszínét és -viseletét változtatja meg rendszeresen. Tonks segít Harrynek eljutni a Főnix Rendje főhadiszállására. Borzalmasnak tartja nevét, ezért már az első alkalommal közli, hogy őt még a barátai is a vezetéknevén szolítják. A főhadiszálláson gyakran van együtt Ginny-vel ill. Hermionéval, alkalomszerűen szórakoztatja őket metamorfmágusi képességének felhasználásával (pl. vacsorakor minden egyes falat lenyelésekor megváltoztatja orra alakját). Mivel auror, hasznára válik a Főnix Rendjének oly módon, hogy Kingsley Shaklebolttal egyetemben a minisztérium kémei, így a legapróbb változásokat is időben jelezni tudják a Rendnek. A szeptember 1-jén induló Roxfort Expresszre ismét a Harryt védő testőrgárda tagja a Kings Cross pályaudvarig (ezúttal csigákba rendezett, ősz hajjal jelenik meg).

Harry Potter és a Félvér Herceg

Tonks, mint a Rend tagja és auror, a Roxfort védelméről gondoskodik. Mikor Harry Draco Malfoy jóvoltából sóbálvánnyá válva a Roxfort Expresszen ragad, Tonks a segítségére siet, és elviszi a Roxfortba. Harrynek feltűnik, hogy Tonks kedvetlenné vált, és ennek megfelelően a haját is barnásszürke színűre változtatta. Piton arra is felhívja a figyelmét, hogy a patrónusának megváltozott az alakja. A könyv végén kiderül, miért: Tonks szerelmes Remus Lupinba, aki viszonozza az érzelmeit, de nem támogatja a kapcsolatot, mivel vérfarkas, így veszélyt jelenthet Tonksra, emellett szegény is, és ha összeházasodnának, Tonks is kirekesztődne a társadalomból vérfarkas férje miatt. A szerelmi bánat miatti búskomorság hatott ki a metamorfmágiájára. Dumbledore halála azonban összehozza őket, és a temetésen már ismét rózsaszínűre váltja hajszínét, és ahogy Rowling fogalmazott "Lupinnal mintha egymás kezét fogták volna".

Harry Potter és a Halál ereklyéi

A könyv elején zárt körű esküvő keretében hozzámegy Remus Lupinhoz, bár -Remus állítása szerint- Tonks szülei féltik lányukat vérfarkas férjétől. Később teherbe esik, majd egy kisfiúnak ad életet, akit Ted Remus Lupinnak neveznek el, apja és anyai nagyapja után, és Harry Pottert kérik fel keresztapának. Nymphadora Tonks Remus Lupinnal és Fred Weasley-vel együtt a Roxforti csatában huny el.Bellatrix Lestrange öli meg.

 

Sybill Trelawney

Az Emma Thompson által megszemélyesített Sybill Trelawney professzor a roxforti osztálytermében.

Sybill Patricia Trelawney, látnok és professzor, kitalált szereplő az angol írónő, J.K. Rowling nagysikerű Harry Potter sorozatában. Trelawney 1979 óta jóslástant tanít aRoxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolában. A sorozat részei folyamán egyre fontosabb szerephet jut. Igen érzékeny és sértődékeny, nagyon rossz néven veszi ha valaki kétségbe vonja látnoki képességeit. Mikor Dolores Umbridge, az iskola főinspektora a Harry Potter és a Főnix Rendjébenkirúgja a Roxfortból, alkoholistává válik. Számos tarka karperecet, köpenyt és sálat visel, melyeket megannyi csillogó tárgy díszít. Hatalmas, kerek szemüveget hord, ami szemeit a külső szemlélő számára meglehetősen naggyá teszi, és egyfajta rovar kinézetet kölcsönöz neki. Beszéde könnyed, ám ködös hangnemű. Osztályterme az iskola Északi Tornyában található. Erőssherry illata van, ami keveredik a magára fújt több üveg parfümmel. Ez diákjait az óráin álmossá teszi, de egyaránt jobb jóslóképességet kölcsönöz nekik.

Sybill a híres és világszerte tisztelt Cassandra Trelawney látnok ükunokája. Látnoki képességei azonban elődéhez képest igen korlátozottak, ezért gyakran hamis jóslatokat közöl. Ezen jövendöléseit nagy szenvedéllyel adja elő, és bennük rendszerint súlyos katasztrófát jövendöl alanyainak. Azonban mikor előtörnek látnoki képességei (ez mindössze kétszer történt meg életében), elveszti tudatát, így nem ismeri saját, valós próféciáit. Az első jóslata miatt (amit Perselus Piton Roxforti tanár kihallgatott) ölte meg Voldemort Harry szüleit és majdnem Harryt is.

A könyvek filmadaptációiban, a Harry Potter és az azkabani fogoly és a Harry Potter és a Főnix Rendje című filmekben, Trelawneyt azOscar-díjas angol színésznő, Emma Thompson játszotta el.

Neve

Keresztneve az ókori görög szibüllákra utal, akik titokzatos jósnők voltak, és akik általában baljós esemélyeket, tragédiákat jövendöltek meg. Vezetékneve, a Trelawney, utalás lehet Dr. Trelawneyra, egy rejtélyes okkultistára, aki az 1997-es Körtánc az idő dallamára című filmben szereplő.

A könyvek eredeti, brit változatában neve „Sybill”ként említve. Az amerikai változatban, a Harry Potter és az azkabani fogolyban való első szereplésétől a Harry Potter és a Főnix Rendjéig Trelawney „Sibyll”ként szerepel. Azonban a Harry Potter és a Félvér Hercegben már az britverzió szerint, „Sybill”nek van írva.

Élete

A tanárnő a Harry Potter és az azkabani fogolycímű filmben órát tart a harmadéveseknek.

Sybill Trelawney professzor 1979-ben jelentkezett tanárnak a Roxfortba. Az állásinterjúAlbus Dumbledore igazgatóval a Szárnyas Vadkan fogadóban zajlott le. Dumbledore az iskolában el akarta törölni a jóslástan tantárgyat, de mikor megtudta, hogy az állásra jelentkező hölgy a híres Cassandra Trelawney utódja, meggondolta magát. Az interjú alatt azonban kiderült, hogy, hogy Trelawney semmit sem örökölt sikeres elődjétől.Dumbledore már éppen vissza akarta utasítani és indulni készült, mikor Trelawney elvesztette eszméletét, és elmondta élete első igaz jóslatát. Az igazgató azonnal felvette tanárnak Trelawney-t, hogy szemmel tarthassa, és megóvja Voldemorttól. Sybill azótajóslástant tanít a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolában. Először a harmadik részben, a Harry Potter és az azkabani fogolyban tűnik fel, amikor Harry, Ronés Hermione jóslástan tanulmányai megkezdődnek. A barátok alapvetően csalónak tartják tanárukat, amivel néhány tanár (elsősorbanMinerva McGalagony) is egyetért. McGalagony szerint szavahihetősége a jövendölésben alá van ásva azzal a szokásával, hogy minden évben egy diák halálát jövendöli meg. Ezek a próféciái eddig még nem váltak igazzá.

Első órájukon Trelawney Harry Potternek közelgő halált jósol. Ezek után minden órájukon megismétli, hogy a haláleset akármikor bekövetkezhet, Harry és barátai nagy ingerlésére. Emiatt a tevékenysége miatt Hermione feladja a tantárgy továbbtanulását. Harry és Ronegészen az ötödik évig folytatják jóslástan óráikat, ám ekkor a R.B.F. vizsgáikon ebből a tárgyból megbuknak.

1996-ban Trelawneyt a Roxfort újonnan kinevezett főinspektora, Dolores Jane Umbridge próbára teszi. Ez a látót heves aggályokba és paranoiába kergeti. Umbridge csalónak ítéli, és kirúgja. Dumbledore azonban megengedi neki (sőt, valójában igen fontosnak tartja), hogy a Roxfortban maradjon; új tanárnak pedig felveszi a népéből száműzött kentaurt, Firenzét. Umbridge távozásával Trelawney újra taníthat, ám osztoznia kell a tárgyon a kentaurral, akire őrjítően féltékeny.

Voldemort az ötödik részben tesz rá egy kísérletet, hogy a Rejtély- és Misztériumügyi Főosztályról megszerezze Trelawney jóslatának egy másolatát, de nem jár sikerrel: a jóslat másolata megsemmisül.

Igaz jóslatai

Közeledik az Egyetlen, aki diadalmaskodhat a Sötét Nagyúr fölött … azoknak születik, akik háromszor dacoltak vele, s a hetedik hónap halála szüli őt … A Sötét Nagyúr egyenrangúként jelöli meg, de benne olyan erő lakik, amit a Sötét Nagyúr nem ismer. És egyikük meghal a másik keze által, mert nem élhet az egyik, míg él a másik … Az Egyetlent, aki diadalmaskodhat a Sötét Nagyúr fölött, a hetedik hónap halála szüli …
– Trelawney professzor első igaz jóslata,
Harry Potter és a Főnix Rendje,
37. fejezet: Az elveszett jóslat
A Sötét Nagyúr most erőtlen s magányos. Hívei elfordultak tőle. Szolgája tizenkét éve rabságban senyved. Ma este, még éjfél előtt, a szolga kiszabadul, és vissszatér urához. Segítségével a Sötét Nagyúr erőre kap, s hatalma rettentőbb lesz, mint valaha. Ma este … éjfél előtt … a szolga … visszatér urához.
– Trelawney professzor második igaz jóslata,
Harry Potter és az azkabani fogoly,
16. fejezet: Trelawney professzor jóslata

Mióta 1979-től Trelawney aRoxfortban tanít, mindössze két igaz próféciát jövendölt meg, mindkettőtVoldemort nagyúrról. Az első jóslatot a roxforti állásinterjúja során mondta el, a Szárnyas Vadkan egyik emeleti szobájában, Roxmortsban. A jósnő nem tudott saját jövendöléséről, mivel transzba esett, és csak arra emlékezett, hogy rosszul érezte magát. Következő emléke az, hogy a kocsma tulajdonosa és Perselus Piton berontott a terembe.

Ez a jóslat azt jelentette hogy az egyetlen személy, aki le tudja győzni a Sötét Nagyurat, július végén születik meg („a hetedik hónap halála szüli”) abban az évben, mikor szülei háromszor megússzák a Nagyúr támadását („azoknak születik, akik háromszor dacoltak vele”), és Voldemort őt egyenrangúként jelöli meg („a Sötét Nagyúr egyenrangúként jelöli meg”). Ez a jóslat Voldemortra („a Sötét Nagyúr”) és Harry Potterrevonatkozott („az Egyetlen”; Harry július 31-én született). A jóslat azonban Neville Longbottomban is igaz lett volna, (aki július 30-án született). A jóslat egy része 1981 október 31-én éjjel beteljesedett, amikor Harry megmenekült Voldemorttól, aki a halálos átokkal, az Avada Kedavrával támadta meg. Ekkor szerezte Harry a sebhelyét. Az ötödik rész, a Harry Potter és a Főnix Rendjevégén Dumbledore professzor elárulja, hogy azt gondolja, hogy a jóslat Nevilleről is szólhatott volna, nemcsak Harryről, de kettejük közül Voldemort választott, és azért döntött Harry mellett, mert őt gondolta veszélyesebbnek. Ezzel Harryt jelölte meg egyenrangúnak saját magával.

Trelawney második valóra vált jóslatát a Harry Potter és az azkabani fogolybanmondja el, Harry jóslástan vizsgája után. Trelawney ezt a próféciát is transzba esve közli.

Ez a prófécia még aznap éjjel, a Harry Potter és az azkabani fogolyban valóra vált, mikor kitudódott Peter Pettigrew kiléte. Peter 12 évig rejtőzködött, Ron Weasley patkánya, Makesz képében, hogy végül visszatérhessen Voldemorthoz és segítsen neki új erőre kapni.

Kisebb igaz jóslatok

  • HP3 6. fejezet:

- A tavaszi szünet után – folytatta Trelawney […] Húsvét táján pedig valaki örökre eltávozik közülünk.

HP3 15. fejezet: Hermione felpattant,[…]- Elég volt! Nem jövök soha többet! […] - Óóóh! – sipított fel hirtelen Lavender, alaposan ráijesztve a többiekre. – Óóóh, Trelawney professzor, most jut csak eszembe! A tanárnő tudta, hogy Hermione el fog menni! Már az év elején tudta! Emlékszem, azt mondta: "Húsvét táján valaki örökre eltávozik közülünk." Trelawney fájdalmas mosollyal bólintott.

  • HP3 6.fejezet:

- Kedvesem – fordult Lavender Brownhoz […] - Köszönöm, kis drágám. Egyébként a dolog, amitől rettegsz, október tizenhatodikán, pénteken következik be.

8. fejezet: Lavender Brown a tenyerébe temette az arcát. […] - Mi a baj, Lavender? – kérdezte aggódva Hermione, mikor Harry, Ron és ő elérték a kis csoportot. - Reggel levelet kapott otthonról – súgta Parvati. – Gombócot, a kisnyulát megölte egy róka.[…] - Megelőzhettem volna! – zokogta Lavender. – Tudjátok, hányadika van? - Öh… - Október tizenhatodika! "A dolog, amitől rettegsz, október tizenhatodikán következik be!" Emlékeztek? Igaza volt. Igaza volt!

  • HP3 6.fejezet

Trelawney elkapta Neville karját, mikor az felállt a székéből – Miután eltörted az első csészét, kérlek, hogy a kék mintásak közül válassz másikat. A rózsaszínűek a kedvenceim. Valóban, alighogy Neville a polchoz lépett, csörömpölés hallatszott. Trelawney professzor kefével és kislapáttal a kezében odament hozzá. - Akkor hát a kék mintásak közül, ha megkérhetlek… Köszönöm.

Egyéb babonái és jóslatai

Harry negyedik évnek első jóslástan óráján Trelawney azt jósolja Harrynek, hogy a tél közepén született. Ez nem igaz, mivel Harry július 31-én látta meg a napvilágot. Ám Voldemort nagyúr december 31-én született. Talán Trelawney azért nem tudta megjósolni pontosan Harry születésnapját, mert mikor Voldemort megtámadta Harryt, ereje és lénye egy részét valamilyen módon átadta Harrynek.

Harry Potter és az azkabani fogolyban Trelawney babonásságáról ad tanubizonyságot. Tornyából lesietett a nagyterembe, mert állítása szerint kristálygömbjében látta önmagát, ahogy elhagyja szobályát, és csatlakozik a tanárokhoz a nagyteremben. Ám Trelawney vonakodott leülni, és ezt mondta: „Nem maradhatok itt, igazgató úr! Ha lelülök, tizenhárman leszünk! Köztudomású, hogy ha tizenhárman étkeznek együtt, aki elsőnek áll fel, elsőként hal meg!”. Mikor Trelawney az ünnepi karácsonyi ebédnél vonakodva csatlakozik az ünneplőkhöz,Dumbledore megkérdezi Derektől nem kér e egy kis kolbászt mert nagyon finom Dumbledore fölemelkedik hogy odaadja a kolbászos tálat. Dumbledore hal meg legelőbb az asztalnál ülők közül.

Harry Potter és a Főnix Rendjében azonban, mikor a Grimmauld tér 12 alatt Harry, Ron, Hermione, Arthur Weasley, Molly Weasley, Fred,George, Bill, Ginny, Lupin, Sirius, Nymphadora Tonks és Mundungus (azaz összesen tizenhárman) ebédeltek együtt, az asztaltól Sirius állt fel először ( („Sirius felemelkedett a székéből”). Ennek a könyvnek a végén Sirius meghalt.

Ha emlékeztek a Harry Potter és a Félvér Herceg című kötetben Trelawney a kötet vége fele Dumbledore irodájánál fel-alá járkál és azt monbdja motyogva:"mindig ez jön ki villmsújtotta torony szenvedés" és igaza van mert a kötet végén Dumbledore meghal és csata van a Roxfortban.

Még kitudja hány jóslatról maradtunk le a rohamai miatt de a rohamait csak párszor láttuk

 

Dolores Umbridge

Dolores Jane Umbridge
Adatok
Teljes neve Dolores Jane Umbridge
Neme
Született kb. 1920–1935.
Szeme színe kék
Hajszíne barna
Frakciója Mágiaügyi Minisztérium
Patrónusa macska
Megformálója Imelda Staunton
Első megjelenése Harry Potter és a Főnix Rendje
Utolsó megjelenése Harry Potter és a Halál ereklyéi

Dolores Jane Umbridge a Harry Potter-sorozat egyik szereplője. Családjáról és származásáról nem sokat tudunk meg a regényekből. Neve (Dolores) latinul fájdalmat jelent.

Egyénisége

Rowling Dolores Jane Umbridge-ot alacsonynak, kövérnek és békaszerűnek ábrázolja. Rózsaszín ruhát hord, hozzá egy rózsaszínű vagy fekete bársonymasnit visel rövid, göndör, barna hajában.[1] Hangját kislányosan affektálónak írja le, amely éles ellentétben áll külső megjelenésével.[2] Törtető, akaratos s sokszor az erőszaktól sem riad vissza. Mindig a fennálló rendszer legodaadóbb szolgálója, elvektől és meggyőződéstől függetlenül. Legjobban akkor érzi magát, ha másokat gyötörhet.

Szerepe a regényekben

Harry Potter és a Főnix Rendje

Az ötödik részben Dolores Jane Umbridge lesz a sötét varázslatok kivédése (SVK) tanár,[3] akit a Mágiaügyi Minisztériumból küldtek, hogy a tanárokat és a diákokat ellenőrizze, és mindenféle ellenzéki tevékenységet megakadályozzon.[4]

A miniszter Roxfort főinspektorává nevezte ki, és számos oktatási rendelettel biztosított neki egyre nagyobb hatalmat a diákok és a tanárok fölött, míg végül Dumbledore menekülése után igazgatóvá nevezte ki.

A tanárok és a diákok nagy része utálta őt, de Frics, a gondnok szilárdan mellette állt, mivel Umbridge engedélyezte neki a diákok testi fenyítését. Néhány diák (például Draco Malfoy és barátai) különféle kedvezmények fejében Umbridge mellé állt, ők lettek a Főinspektori Különítmény tagjai.

Tanárként ügyelt arra, hogy a diákjai semmilyen gyakorlati ismeretre ne tegyenek szert, a tanítás kizárólag a tankönyv elolvasásából állt. Nyomatékosan kijelentette, hogy Voldemort visszatérése alaptalan rémhír.[5]

Harry egyszer megmondta az SVK órán, hogy Voldemort visszatért. Erre Umbridge büntetést szabott ki rá. Le kellett írnia sokszor, hogy „Hazudni bűn”, de olyan pennával, ami belevéste a szöveget a kezébe. Ez nagyon fájdalmas, és a heg jó ideig láthatóan megmarad.[6]

Amikor Harry és barátai Umbridge és a főinspektori különítmény kezébe kerülnek, és Umbridge már elszánta magát arra, hogy a Cruciatus átokkal fogja vallatni Harryt, Hermione és Harry beleegyeznek, hogy elvezetik a főinspektort a Tiltott Rengetegben elrejtett „nagy fegyverhez”, de valójában a kentaurok közé csalják.[7]

Harry Potter és a Félvér Herceg

A hatodik kötetben csak Dumbledore temetésén jelenik meg, arcán fájdalmasnak szánt arckifejezéssel. Harryt elönti a harag, amikor meglátja.[8]

Harry Potter és a Halál ereklyéi

A hetedik kötetben Umbridge az államtitkári tisztsége mellett már a Mugliivadék-ellenőrző Bizottság elnöke is.[9] A sárvérűnek és félvérnek kikiáltott boszorkányok és varázslók tárgyalására számos újítást vezetett be, amik segítségével kiélhette élvezetét mások kínzásában:dementorokkal félemlítette meg őket az eljárások előtt, pálcafosztottá téve őket, mindenkit leláncolt székek mellett vallatott; a tárgyalások során is dementorok jelenlétével kínozta a vádlottakat (az ítélőbizottságot patrónus védte meg tőlük). Korábban elfogta Mundungus Fletchert, aki megvesztegette őt: szabadságáért egy aranymedált adott neki, amely valójában egy Horcrux. Erről azt hazudta, hogy családi hagyaték, és egy aranyvérű családtól örökölte. Amikor Harry, Hermione és Ron behatolnak a minisztériumba, hogy megszerezzék a Horcruxot, Umbridge-et egy koncepciós per ügyészeként találják, melynek során Umbridge fennhangon bizonygatja állítólagos nemesi felmenőit, a medált családi örökségnek nevezi. Ez annyira felbőszíti Harryt, hogy megtámadja.[10]

A könyvekben ugyan nem szerepel, de Rowling egy olvasói kérdésre elárulta, hogy a háború után Umbridge-t bíróság elé állítják muglienllenes cselekedeteiért és börtönbe vetik.

 

Sirius Black

Sirius Black
Adatok
Neme férfi
Született 1960.
Meghalt 1996. (jún.)
Szeme színe szürke
Hajszíne fekete
Származása aranyvérű
Iskolája Roxfort
Iskolai háza Griffendél
Foglalkozása A Főnix Rendjének tagja
Patrónusa valószínűleg kutya
Megformálója Gary Oldman
Magyar hangja
Széles Tamás

Sirius Black a Harry Potter sorozat egy szereplője, Remus Lupin, James és Lily Potterbarátja, Harry Potter keresztapja. Tagja a "Tekergők" csoportjának (Tapmancs), James Potter (Ágas), Remus Lupin (Holdsáp) és Peter Pettigrew (Féregfark) mellett, akikkel együtt alkotta meg a Tekergők térképét.

Sirius már fiatal korában forrófejű volt, rengeteget volt büntetőmunkán Roxfortban legjobb barátjával, James Potterrel. James és Lily esküvőjén ő volt a násznagy, és ő lett fiuk, Harry keresztapja.

Mikor Jamesék tudomást szereztek róla, hogy Voldemort rájuk vadászik, Fidelius bűbájt hajtottak végre, amivel megmenekülhettek volna a mágus elől. A titokgazda eredetileg Sirius lett volna, mindenki így tudta, beleértve Dumbledore-t is. Azonban Sirius kitalálta, hogy változtassák meg a tervet, és Peter Pettigrew legyen a titokgazda. Úgy gondolta, ő az, akire Tudjukki a legkevésbé számítana. Ez a gondolat nem jött be, hiszen nem Remus Lupin volt az áruló, mint Siriusék gondolták, hanem éppen Peter. Elárulta rejtekhelyüket Voldemortnak, aki végzett Harry szüleivel, Harryt pedig megsebesítette, ami által önmaga elvesztette testét, de meg nem halt.

Ezután Sirius megkereste Petert, hogy végezzen vele, de az árulónak kiáltotta őt ki az utca közepén, tucatnyi mugli füle hallatára, és felrobbantotta egy átokkal a teret. Tizenkét embert ölt meg az átokkal, a saját halálát is eljátszotta, és patkány alakban elmenekült. Így Siriust letartóztatták, és tárgyalás nélkül Azkabanba küldték (a varázslók börtönébe), hiszen nem tudta bizonyítani ártatlanságát.

Tizenkét év múlva, mikor megtudta egy újságból, hogy Pettigrew patkány alakjában Harry közvetlen közelében tartózkodik (Ronpatkányaként, mint Makesz), megszökött, hogy megölje. Harry, mikor egy kihallgatott beszélgetés folytán megtudja, hogy Sirius miatt haltak meg szülei, megfogadja, hogy megöli őt. Végül Sirius tisztázza magát Harry előtt, és Lupinnal végezni akarnak Peterrel. Harry ezt megakadályozza, azt akarja, hogy zárassák börtönbe. Egy röpke órára Harry azt hihette, hogy Siriushoz költözhet, hisz a varázsló bizonyítani tudta volna Féregfarkkal (Peter Pettigrew) az ártatlanságát. De ez nem sikerül, ugyanis telihold van, Lupin átalakul vérfarkassá, a felfordulásban Peter átalakul patkánnyá, és kereket old. Ezután Siriusnak is menekülnie kell, Csikócsőr, a hippogriff hátán elrepül.

Ezután egy ideig messze külföldön bujkál, majd a bajlós jelekre visszatér az országba, és Roxmorts egyik hegyi barlangjában bújkál, hogy Harry közelében lehessen. Miután Voldemort visszatér, Dumbledore elküldi, hogy értesítsen néhány rendtagot, és rejtőzzön el Lupinnál. Mint a Black család legidősebb férfi tagja, ő örökli szülei házát. Felajánlja a Főnix Rendjének, hogy itt rendezzék be a főhadiszállást. Dumbledore utasítására a Black-házban kell maradnia, amit nehezen visel. A minisztériumi csatában veszti életét, Bellatrix Lestrange öli meg. Testét azonban nem temetik el, mert nincs mit sírba tenni. Bellatrix átka miatt átzuhan a "függönyön" túlra.

Szerepe a cselekményben

Az első rész előtt

Sirius a híres és nagy múltú Black család leszármazottja. Ez a család híres arról, hogy az aranyvérűeket felsőbbrendűnek tartja. Több családtag a Halálfalókhoz csatlakozott. Siriust, mivel ezt a nézetet nem osztotta, családja megvetette és árulónak tartotta. Egyedül Alphard bácsikája kedvelte, mert őt is kiutálták a Black családból. Diákkorában ő is a Roxfortba járt, ahol Harry apjának, James Potternek volt az egyik legjobb barátja. Szűkebb baráti társaságuk négytagú volt, magukat Tekergőknek nevezték (zárójelben beceneveik, melyek arra utalnak, hogy bejegyzetlen animágusként milyen állatokká tudtak átváltozni): James Potter (Ágas – szarvas), Remus Lupin (Holdsáp – vérfarkas), Sirius Black (Tapmancs – kutya), Peter Pettigrew (Féregfark – patkány).

Amikor Voldemort hatalma csúcsán van, James Potternek és feleségének, Lily Evansnek menekülniük kell. A varázslók között ismert egy módszer, a Fidelius-bűbáj, amelynek során egy ember vagy emberek titokgazdának választanak valakit, onnantól fogva pedig csak az találhatja meg őket, akinek a titokgazda elárulja a tartózkodási helyüket. James és Lily Sirius Blacket, fiuk keresztapját választották ki erre a feladatra, ő azonban azt tanácsolta nekik, hogy inkább Peter Pettigrewt bízzák meg, mert ő gyengébb, és Voldemort majd inkább őrá, Siriusra fog gyanakodni. Pettigrew azonban elárulja Voldemortnak barátait. A sötét varázsló végez velük, Sirius már csak a házuk romjait találja, és Hagridot, aki magával viszi az életben maradt kis Harryt. Nem sokkal később Peter Pettigrew egy 12 mugli halálával járó robbanást idéz elő, amelyben elveszti az egyik ujját, ám mindenki azt gondolja, hogy Sirius tette, és Pettigrew meghalt, azonban csak patkánnyá változva eltűnt. Siriust az Azkabanba zárják, Pettigrew-t pedig ,,posztumusz" kitüntetik.

Harry Potter és az azkabani fogoly

Sirius a Harry Potter és az azkabani fogoly, a sorozat 3. kötetének idején megszökik Azkabanból, hogy megtalálja és megölje Pettigrew-t. Pettigrew patkány képében Harry Potter barátjának, Ron Weasleynek a családjához került, ahol a Makesz nevet kapta. Sirius egy újságcikkben lát egy fényképet a Weasley családról, innen tud Pettigrew hollétéről. A legtöbben azt hiszik, Sirius Harryt akarja megölni, és figyelmeztetik erre a fiút. A Roxfortba dementorokat küldenek, hogy megvédjék a diákokat. Harry, Ron és Hermione végül év végén összetalálkoznak a kutyává változott Siriusszal, aki egy romos házba, a Szellemszállásra hurcolja Ront és patkányát. Harry harcba szállna vele, de az akkor éppen a Roxfortban tanító Remus Lupin idejében érkezik, hogy megakadályozza, mert rájött Sirius ártatlanságára. Lupin és Sirius rákényszerítik Pettigrew-t, hogy visszaváltozzon emberré, de mielőtt átadhatnák őt a dementoroknak, Lupin vérfarkassá változik, és amíg Sirius kutya alakjában védelmezi a gyerekeket tőle, Pettigrew elmenekül. Siriust ezután elfogják, és végre akarják hajtani rajta a dementor-csókot, vagyis kiszívni a lelkét. Harryéknek azonban sikerül kiszabadítani Siriust, aki így Csikócsőr, a hippogriff hátán elhagyja Roxfort területét.

Harry Potter és a Tűz Serlege

Harry a negyedik részben levelezés útján tartja a kapcsolatot bújdosó keresztapjával, és többször találkozik is vele: egyszer egy kandalló tüzében, egyszer pedig személyesen egy roxmorts-i barlangban (ahova kérésére visznek neki egy csomó ételt).

Harry Potter és a Főnix Rendje

Az 5. kötetben Sirius a Főnix Rendje rendelkezésére bocsátja a Grimmauld tér 12. alatti házát, amely a Rend főhadiszállásává válik. Sirius egész évben nem mozdul ki onnan, és amikor mégis megteszi, hogy megmentse Harryt, meghal: unokatestvére, Bellatrix Lestrange a Mágiaügyi Minsztériumban párbajban végez vele.

Harry Potter és a Félvér Herceg

A hatodik részben megtalálják Sirius végrendeletét, amelyben Harryre hagyja a Grimmauld tér 12-t, vele együtt Siport, a házimanót és Csikócsőrt, a hippogriffet. Siport Harry a Roxfortba küldi, hogy ott dolgozzon a konyhán. Csikócsőrt pedig Hagridnak, a Roxforti vadőrnek adja, Szilajszárny néven, hogy a Mágiaügyi Minisztérium ne akadjon a nyomára. Harry a Grimmauld tér 12-t a Főnix Rendjének adja.

Hírek

  • KristineHolt: Ha kiderül az igazság 1.
    2011-09-26 14:06:21

    Már olvasható a Merengőn, az első 5 fejezet!!

    A történet severitus, ime egy kis előzetes:

    "Harry az ötödévre készül. A nyár Vernonéknál, minden eddiginél rosszabb, ráadásul szembe kell néznie az unokatesója bosszújával is. A bosszúval, ami olyan történések láncolatát indítja el, amilyenekre senki nem gondolt. Még maguk az érintettek sem... A történet, csak az első négy könyvet veszi figyelembe, és nagyon AU."

    Megtalálod itt!

Szavazás

Írod a fanfictiont vagy olvasod?
Írom
Olvasom
Mindkettő
Egyik sem
Asztali nézet